Ireno, si blbá? aneb Proč kandiduji do Senátu

 

Celým dětstvím mě provázely rady mé babičky. Byla přísná, ale zároveň milující a chápající. I když jsem si často (hlavně jako puberťačka) myslela o jejich radách své, vždy se později ukázaly jako správné.

Irena Blažková

Když mě letos oslovili přátelé, abych kandidovala do Senátu, představila jsem si, co by mi asi babička řekla: „Ireno, jsi blbá? Co holka z Hané zmůže ve velké Praze? Kdo ti bude naslouchat? Navíc ani nemáš svého kmotra jako politici, které znám z televize.“ A když bych dodala, že chci kandidovat za ANO, asi by pokračovala: „No ale co ten Babiš? Kalousek v televizi říkal, že je to zloděj, který při stavbě toho Čapího hnízda ošidil republiku.“

Babička měla jednu krásnou vlastnost. Uměla nejen rozdávat rady, ale taky naslouchat. A tak jsem dlouho přemýšlela, co bych odpověděla. Řekla bych jí:

„JAKO STAROSTKA POMÁHÁM LIDEM. BUDU V TOM POKRAČOVAT I V SENÁTU.“

Lidé z Vranovic-Kelčic mi ve čtyřech volbách dali tolik hlasů, abych za ně rozhodovala v obecním zastupitelstvu. Čtyři roky jsem byla místostarostkou a posledních osm let starostkou. Za tu dobu jsem se naučila, jak jim pomáhat a jak se starat o to, aby byla naše obec dobrým místem k životu.

Přece si to, babi, nenechám pro sebe… V Praze mě nebudou brát jako holku z Hané, ale jako senátorku. Můžu se vyjadřovat k zákonům, navrhovat nové, a hlavně: Můžu kdykoliv zaklepat na dveře ministra a říct mu, co lidi opravdu potřebují. Jako starostku by mě poslal za svým úředníkem. Pro senátorku bude mít nejen kafe a chlebíček, ale i čas pobavit se a řešit skutečné problémy. A to řešení pak přivezu domů na Hanou.

„ŠKOLKU, OBCHOD A POŠTU DO KAŽDÉ DĚDINY“

Určitě bych zašla za ministrem školství a vysvětlila bych mu, jak důležitá je pro každou vesnici školka. Ministryni pro místní rozvoj bych předala dopis od starosty Dobrochova, který se snaží vybudovat v obci obchod, protože staří lidé do nejbližšího supermarketu pěšky nedojdou. A ministrovi vnitra bych poděkovala za projekt Pošta Partner a požádala ho, aby pomohl s jeho rozvojem v dalších obcích. Je mi jasné, že by se ty problémy nevyřešily mávnutím kouzelného proutku, je to běh na dlouhou trať. Ale já jsem vytrvalá…

Babička by snad kývala hlavou, ale nezapomněla by na svou další výhradu: „A co ten Babiš?“ Já ti nevím, babi. Vzpomínáš, jak jsi bránila Lojzka, o kterém spousta lidí z vesnice říkala, že krade železo? Nakonec se ukázalo, jsi zase měla pravdu, všechno bylo jinak… Já myslím, že bychom neměli žádného člověka odsuzovat, pokud ho neodsoudí nezávislí soudci.

Irena Blažková
vaše kandidátka do Senátu Parlamentu ČR